8-14 Mart Bilim Ve Teknoloji Haftası

İzmir Özel Rota Ortaokulu Fen Bilimleri Zümresi olarak okulumuzda 8-14 Mart Bilim Ve Teknoloji Haftası birbirinden farklı, eğlenceli, düşündüren, sorgulayan, öğretirken eğlendiren bilimsel etkinliklerle gerçekleştirildi.

Çeşitli etkinlikler ve yarışmalarla öğrencilerin bilime olan merakının arttırılması hedeflenerek okulumuzda gerçekleştirilen etkinliklerle, dolu dolu Bilim ve Teknoloji Haftası gerçekleştirildi.

Hafta boyunca yapılan etkinlikler;

5. sınıf öğrencilerimiz arasında düzenlenen balonlu araba yarışmasında öğrencilerimizin hayal gücünü kullanarak tasarladığı aynı zamanda yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlayan balonlu arabalarımız öğretirken eğlendirdi.

İzmir Özel Rota Anaokuluna, 7. sınıf fen olimpiyatında görev alan öğrencilerimizin titizlikle hazırladıkları deneyler ile anaokulu öğrencilerimizi meraklandıran küçük birer bilim insanlarıydı. Bu deneylerle anaokulu öğrencilerimizin bilime olan ilgisini arttırarak öğrencilerimizi hem eğlenirken öğretmek hem de sorgulamalarını sağlamak amaçlandı.Yapılan gösteri deneyleri;

Fil diş macunu deneyi, yükselen sıvılar (açık hava basıncı), dans eden sihirli tozlar (demir tozu-mıknatıs), omurgalı sürüngen canlıların tanıtımı (yılan, kertenkele, kurbağa), patlamayan balon deneyleri yapıldı.

Görsel ve posterlerle hazırlanan panolarımızda 'BİLİME DAMGA VURAN BİLİM İNSANLARI' konu alındı. İçerisinde;

Nikola TESLA, Albert EİNSTEN, Dmitriy MENDELEYEV, Isaac NEWTON, Galileo GALİLEİ, Louis PASTEUR'ın bulunduğu bilim insanlarının buluşlarının, bilime yön veren düşüncelerinin sergilendiği görsellerle panolar hazırlandı.

Bilimle gelişen teknolojik çalışmaların ilk gün buluşundan günümüzdeki haline kadar kronolojik sıralama ile geçirdiği bilimsel süreçler pano şeklinde hazırlandı.

“Dünyada her şey için; medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.” M.KEMAL ATATÜRK

8 Mart 2019

Bu İçeriği Paylaş