Bakımlıyım

Deney 1: PARMAK BOYASI

Öğrencilerimize: ''Yemek yedikten sonra eve girdiğinizde ne yaparsınız?'' sorularını sorduk. ''Ellerimizi yıkarız.'' cevabını aldık.

''Ellerimizi yıkamazsak ne olur?'' dedik ve cevapları aldık. Ellerimizi yıkamazsak dışarıdan gelen mikropları, yiyeceklerle birlikte vücudumuza alacağımızı ya da ellerimiz ve ağzımızdaki kirlerin etrafa bulaşabileceğini; bu nedenle kişisel bakımımıza dikkat etmemeiz gerektiğini söyledik ve deneye geçtik.

Öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Her gruba 1 adet macun kabı ve 1 adet de karıştırma çubuğu verdik. Nişasta bulunan kabı gruplar arasında gezdirdik ve her grup kendi macun kabına birer kaşık nişasta koydu. Nişastalar koyuldıktan sonra gıda boyalarını sınıfta dolaştırdık ve her grup kabına bir renk gıda boyası damlattı. Her grup farklı rekte oldu. Nişasta ve gıda boyası koyulan kaplara 10 ml de su koyduk ve karıştırma çubuğu ile karıştırdık. Öğrencilerimiz hazırlakları boyalardan parmaklarına alarak masalarında kendi önlerine doğru sürdüler.

Öğrencilerimize, ''Artık ortalık kirlendi. Bunu temizlemek için deterjana ihtiyacımız var. Haydi kendi deterjanımızı yapalım.'' diyerek diğer deneye geçtik.

Deney 2: KENDİ TEMİZLEYİCİMİZİ YAPALIM

Öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Her gruba 1 adet macun kabı ve 1 adet karıştırma çubuğu verdik. İçerisinde rendelenmiş sabun ve boraks bulunan kapları gruplar arasında dolaştırarak her grubun kabına birer kaşık sabun ve boraks koyduk. Her gruba rendelenmiş sabun ve boraksı koyduktan sonra 45'er ml sıcak su ilave ederek öğrencilerimizin karıştırma çubuğu ile karıştırarak sabun ve boraksın erimesini sağladılar. Bunlar eridiğinde temizleyici hazır oldu.

Öğrencilerimize birer adet kulak çubuğu dağıttık. Herkes kendi grubundaki temizleyicisinden kulak çubuğu ile alarak masada parmak boyası sürdüğü yere bulaştırdı. Lekenin rengi açıldı. Kalan lekeleri de ıslak mendil ve kağıt havlu ile sildik ve masalar temizlendi.

Öğrencilerimize temizleyiciyi yaparken içine koyduğumuz maddelerin neler olduğunu sorduk. Tahminleri aldık. Temizleyicimize rendelenmiş sabun ve boraks denilen kimyasal madde koyduğumuzu; boraksın genelde temizleyiciler içine koyulan bazik bir madde olduğunu; bazların genelde temizlik maddelerinde kullanılan, ele kayganlık hissi veren ve tatları acı olan maddeler olduğunu açıkladık ve deneyi sonlandırdık.

10 Ocak 2018

Bu İçeriği Paylaş