Besin piramidi ve sağlıklı beslenme

1. Deney: BESİN PİRAMİDİ

Besin piramidinin önüne geçtik. Öğrencilerimize besin piramidi hakkında kısa bilgi verdik. Besin piramidinde günlük tüketmemiz gereken besin miktarlarını büyüklük olarak görebileceğimizden bahsettik.

Öğrencilerimize birer tane besin çeşidinin resmini, birer parça da magnet dağıttık. Yapıştırıcı kullanarak bu görselleri magnetlerin üzerine yapıştırmalarını istedik. Yapıştırma işlemi bitince öğrencileri tek tek kaldırarak ellerindeki besinleri, piramitte uygun yerlere yapıştırmalarını istedik. Böylece herkes hangi besinlerden ne kadar miktarda yemesi gerektiğini fark etti.

2. Deney: ORGANLAR KONUŞUYOR: BENİM ŞU BESİNE İHTİYACIM VAR

Besin piramidinin önüne geçerek öğrencilere: ''Hangi besin hangi organımıza faydali?'' sorusunu sorduk. Tahtadaki organlar görselinin önüne geçtik ve öğrencilerire hangi besinin hangi organa faydalı olduğunu anlattık. Öğrencilerimiz tek tek tahtaya gelerek ellerindeki besinleri uygun olan organların üzerine yapıştırdı. Herkes görselini uygun yere yapıştırdıktan sonra sağlıklı bir yaşam için bu besinleri belirli ölçülerde ve düzenli olarak almaya ''dengeli beslenme'' dendiğini, dengeli beslenirsek sağlıklı olacağımızı anlattık.

Deney tamamlanınca magnetleri öğrencilere dağıttık ve Eğlenceli Bilim poşetlerine koymalarını sağladık.

3. Deney: YAĞ TEST KAĞIDI

Öğrencilerimize yağlar hakkında bilgi verdik. Bazı besinlerde yağ bulunurken bazı besinlerde yağ olmadığını söyledik. Yağ test kağıdı ile besinlerde yağ bulunup bulunmadığını görebileceğimizi söyleyerek her öğrencimize birer tane yağ test kağıdı, kurşun kalem, leblebi, ceviz, bir dilim ekmek, içinde yağ bulunan bir adet macun kabı ve birer tane de kulak çubuğu dağıttık.

Öğrencilerden yağ test kağıdının üzerindeki yuvarlaklara verilen besinleri tek tek sürtmelerini istedik. Öğrencilerimiz her besini yuvarlağın içine sürttü. Bölmenin altında bulunan yere besinin adını yazdı. Herkes kağıdını havaya kaldırıp ışığa doğru tuttu ve gördüklerini anlattı.

Yağlı olan tüm yiyeceklerin aslında zararlı olmadığından, iyi ve kötü yağlar olduğundan, bazı yağların özellikle kızartmalarda, cipslerde bulunan yağların zararlı olduğundan bahsettik. Zararlı yağları tüketmezsek sağlıklı olacağımızı söyledik ve deneyi sonlandırdık.

28 Şubat 2018

Bu İçeriği Paylaş