Bitkilerin Dünyası

SUSAMIŞ KURU ÜZÜM
Bitkilerin kokularının kabuklarında bulunan özel parçacıklardan kaynaklandığı ve bu nedenle hepsinin farklı kokusu olduğu bilgisi paylaşıldı. Meyvelerin kurutulurken suyunun gözeneklerden çıktığı söylendi. Daha sonra kurutulmuş üzüm su içinde bekletilerek tekrar su alması gözlendi. Meyvelerin uzun süre dayanmaları için kurutulduğu sonucuna birlikte vardık.

MEYVELERİN KOKUSU

Her bitkinin kendine özgü bir kokusu olduğunu söyledikten sonra çilek solüsyonlarının öğrencilerimize dağıttık. Pamuklu çubuklarla çilek resimlerini boyamalarını istedik. Boyama işlemi bittikten sonra kurutup eğlenceli bilim poşetlerine koyduk. Evde aile fertlerimize boyamayı koklatarak bilmelerini sağlamalarını istedik.

KENDİ BAHÇEMİZİ YAPALIM
Öğrencilerimize her bitkinin ağaç olmadığı ve tohumdan çoğaldıkları bilgisini paylaştık. Öğrencilerimizle birlikte plastik bardaklara tohum ekimi yaptık ve can suyu vermenin önemini belirttik.
Tohumun çimlenmesi için sıcaklığın 18 -25 derece arasında olması gerektiğini belirttik. Bitkinin gövde, kök ve yapraklarının çimlenme sonucu olacağı açıklandı. Diktiğimiz tohumlarımızı eve götürüp saksılara aktarmamız gerektiği bilgisini verdik. Gözlemlenerek gözlem sonuçlarının ara ara paylaşılmasını istedik.

13 Mart 2018

Bu İçeriği Paylaş