Bitkilerin Dünyası

1.Deney: SUSAMIŞ ÜZÜM

Öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Her gruba 1 adet bardak verdik. Kuru üzümleri bardaklara eşit miktarlarda paylaştırdık. Boş kalan kısımları su ile doldurup beklemeye bıraktık.

2. Deney: KOKULU RESİMLER

''Meyvelerin hepsi aynı mı kokar?'' diyerek öğrencilerimizi düşünmeye yönlendirdik.

Öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Onlara içinde kırmızı gıda boyası ve çilek esansı bulunan kapları dağıttık. Her birine birer adet kulak çubuğu ve çilek resmi dağıttık. Öğrencilerimizden resimdeki çileği koklamalarını istedik. Kapta bulunan suyun rengini sorduk ve kırımızı cevabını aldık. Kulak pamukları ile kaptakı kırmızı renkli karışım ile çilek resmini boyamalarını istedik. Boyama işlemi bitince tekrar resmi koklamalarını istedik ve kokusunun değişip değişmediğini sorduk. Resmi Eğlenceli Bilim poşetlerine koyduk ve öğrencilerimize hediye ettik.

3. Deney: KENDİ BİTKİ BAHÇEMİZİ YAPALIM

Öğrencilerimize birer bahçe kabı ve kapaklarını verdik. Her kaba birer kürek toprak koyduk ve üzerlerine tohumlar serptik. Tohumların üzerine bir miktar daha toprak koyduk. Ektiğimiz bitkilere can suyu verdikten sonra kapların kapağını kapattık ve Eğlenceli Bilim poşetlerine koyarak öğrencilerimize hediye ettik.

Evlerine gittiklerinde kutuların kapaklarını açmalarını, ışık alan bir yere koymalarını ve zaman zaman yeterli miktarda sulamaları gerektiğini söyledik.

1. Deney Değerlendirme:

Kuru üzümlerin baştaki halleri ile şimdiki hallerini karşılaştırmalarını istedik. Üzümlerin şişip büyüdüğünü gördük. Bunun nedeninin de kuru meyvelerin içlerindeki suyun güneşte bekletilerek buharlaştırılması, suya koyulduğunda üzerindeki deliklerden tekrar su dolması olduğunu söyledik. Deneylerimizi böylelikle sonlandırdık.

24 Nisan 2018

Bu İçeriği Paylaş