Biyoloji Laboratuvar Çalışmaları

Biyoloji; tüm canlıların birbirleriyle ve çevre ile etkileşimlerini, bu etkileşimlerin sebep ve sonuçlarını araştırıp, açıklayan bir alandır. Rota Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerinin öğrenmeye istekli hale gelmesine yardımcı olmak, merak uyandırmak, araştırmayı sevdirmek için ''Problem Çözmeye Dayalı Öğretim Yaklaşımları '' esas alınarak ekim ayından beri yürüttüğümüz biyoloji laboratuvarında;

9. sınıf öğrencilerimizle ' Mikroskop Kullanımı ' deneyi ile ; Mikroskobun kısımlarını tanımak ve mikroskop kullanımı öğrenmek, hazır preperatlarla ve alınan canlı örneklerle incelemeler yaparak mikroskop kullanımı öğrenmeleri sağlandı.

' Hangi Besinlerde Karbonhidrat Vardır ' deneyi ile; Besinlerin üzerine lügol çözeltisi damlatılırak mavi-mor renk oluşumu gözlenirse karbonhidrat varlığı tespit edilir.

' Hangi Besinlerde Yağ Vardır ' deneyi ile; Besinler kağıda sürülerek saydam bir leke oluşumu varsa yağ varlığı tespit edilir.

' Hangi Besinlerde Protein Vardır ' deneyi ile; Besinlere nitrik asit damlatıldığında sarı renk oluşuyorsa protein varlığı tespit edilir.

kazanımları işlendi.

10. sınıf öğrencilerimizle ' Bakteri Hücrelerini Boyama ve İnceleme ' deneyi ile ; Karabiberli sudan elde edilen bakterileri kristal viyole boyası ile mikroskop altında inceleme fırsatı buldular.

' Bira Mayasında Eşeysiz Üremenin İncelenmesi ' deneyi ile; Beher içinde bira mayası çözeltisi hazırlanıp mikroskop altında üremeleri incelendi.

21 Kasım 2018

Bu İçeriği Paylaş