Canlıları Keşfedelim

Deney 1: HAYVAN ŞARKILARI

Öğrencilerimize canlıların hepsinin aynı sesi çıkarıp çıkarmadığını sorduk ve cevapları aldık. Duydukları hayvan seslerini ayırt edip edemeyeceklerini sorduk ve USB bellekten yararlanarak farklı hayvan seslerini öğrencilerimize dinlettik. Seslerin hangi hayvanlara ait olduğunu sorduk ve cevapları aldık.

Deney 2: ÇINGIRAKLI YILAN

Öğrencilerimize yılanlar hakkında genel bilgi verdikten sonra yılanların bir türü olan çıngıraklı yılandan bahsettik.

Herkese 1 adet çıngırak modeli verdik. Öğrencilerin sınıfın ortasında yuvarlak şekilde yerleşmelerini sağladık. Çemberden bir öğrenciyi çemberin ortasına aldık. Öğrencimiz gözlerini kapadı, diğer öğrenciler de yılan oldu. Ortadaki öğrencimiz gözleri kapalı çemberde dolaştı, kendine yaklaşınca yılan olan öğrenciler ellerindeki çıngırakları salladı, ebe onlardan uzaklaştı. Bu oyun tüm öğrenciler ebe olana kadar oynandı.

Deney 3: HELİKOPTER BÖCEĞİ

Öğrencilerimize helikopter böceği hakkında bilgi verdik. Diğer adının Yusufçuk olduğundan bahsettik. Her öğrenciye bir adet helikopter modeli, bir ataç ve bir makas verdik. Her çocuk görseli en dış çevrelerinden keserek görseli çıkardı. Daha sonra kanatların orta kısmından çizginin bittiği yere kadar kesti. Kanatların birirni iç diğerini dış tarafa doğru katladı ve alt ucuna ataç taktı. Öğrencilerimiz helikopterini yukarıya doğru atıp neler olduğunu gözlemledi. Öğrencilerimize Eğlenceli Bilim poşeti dağıttık ve helikopter modellerini içine koyarak deneyimiz son buldu.

4 Nisan 2018

Bu İçeriği Paylaş