Mevsimsel Değişiyor

Deney 1: BÖCEKLERİN UYANIŞI

İki kişiye içinde 2 adet pateur pipeti bulunan yarısınıa kadar su dolu kademeli bardaklar verdik. Pateur pipeti ile ilkbahar yağmuru oluşturacaklarını söyledik. İki kişiye içinde kum ve kumun altında böcek olan 1 adet tabak dağıttık. Pipet ile tabaklara damla damla su boşaltmalarını istedik. Ancak böceğin kum altında olmadığını söylemedik. Su damladıkça ortaya çıkan böcekleri keşfetmelerini bekledik.

İlkbaharda yağan yağmurlar sonucu toprak altındaki böceklerin yeryüzüne çıktığını öğrencilerimize anlattık.

Deney 2: İNİNDE AYI

İki öğrencimize bir adet büyük tabak, 1 parça kil ve 1 adet ayı oyuncağı verdik. Ayıları tabağa yerleştirdikten sonra kili çatı gibi, mağara gibi üzerine koyduk. Böylece ayının kış uykusuna yatacağı yer hazırlanmış oldu. Ayılar ve bazı böceklerin kış aylarında kış uykusuna yattıklarından bahsettik.

Deney 3: UYUYAN BÖCEK

İki kişilik gruplara ilk deneyde kullanılan böceklerden birer adet verdik. Böceği mağaranın önüne koymalarını istedik. Daha sonra böceklerin üzerine yarım kaşık instant powder döktük. Öğrencilerimizin pasteur pipeti ile üzerlerine su damlatarak onları kar haline getirmelerini istedik ve deneyi sonlandırdık.

Bütün hayvanların kış uykusuna yatmadığını, yalnızca bulundukları yerlerde ikli şartları çok kötü olan hayvanların kış uykusuna yattığını anlattık. Bu kötü şartlarda ağaçların yapraklarının sararıp döküldüğünü, çiçek açmadığını, meyve vermediğini bu nedenle de hayvanların yeterli besin bulamayacakları için kış uykusuna yattığından bahsettik.

9 Mayıs 2018

Bu İçeriği Paylaş