Parmak İzi İnceleme

1. DENEY: PARMAK İZİ TAYİNİ

Rota Koleji 1. sınıf öğretmenleri öncelikle herkese bir adet parmak izi görseli ve indeks kağıdı dağıttı. Ardından öğrencilere kağıtların üstündeki parmak izi çeşitlerini göstererek onları incelemelerini istedi. Daha sonra öğretmenlerimiz öğrencilere parmak izleri ile ilgili bilgi verdi. İnceleme işlemi bittikten sonra onlara elindeki mürekkebi göstererek bir parmaklarını bu mürekkebe basıp parmak izini kağıdın üzerindeki sol alt kutucuğa basmalarını istedi. Stampayı sınıfta gezdirerek tüm öğrencilerin işlemi gerçekleştirmesini sağladı. Böylece parmak izleri çıkmış oldu. Öğretmen elindeki büyüteci öğrencilere göstererek ne olduğunu sorup ''büyüteç'' cevabını aldı. Büyüteçle ilgili bilgi verdikten sonra öğrencilerin parmak izlerini büyüteçle inceleyip üstteki izlerle karşılaştırdıktan sonra onların parmak izlerinin hangisi olduğunu belirlemelerini sağladı.

2. DENEY: İZ ARAŞTIRMA

Öğretmen, öğrencilere dedektiflerden bahsederek olay yerinde inceleme yaparken parmak izlerini bulmak için ne yaptıklarını sordu. Cevapları aldıktan sonra dedektiflerin parmak izi bulmak için özel tozlar kullandıklarını söyleyerek parmak izlerini çıkarma işlemine geçiş yaptı. Öğretmen bir önceki deneydeki indeks kağıtlarını dağıttı. İndeks kağıtlarıyla birlikte kurşun kalem de verdi. Herkes kurşun kalem ile indeks kağıtlarını kapkara olana kadar karaladı. Sonra karalanan yerlere parmaklarını sürdüler. Parmakları siyah olduktan sonra öğretmen parmak izlerini dedektiflerin kullandığı bantlar yardımı ile çıkarıp alacaklarını söyledi ve herkese parmağının boyu kadar bantı kesip verdi. Bantları parmaklarının siyah olan yerlerine yapıştırdılar ve birkaç kez üzerinden geçtiler. Öğretmen artık izlerin laboratuvara götürülmeye hazır olduğunu söyledi. Öğrencilerin bantları çıkarıp indeks kağıdındaki sağ taraftaki boş kareye yapıştırmalarını sağladı.

Öğretmen: '' Artık parmak izleri laboratuvara götürülmeye hazır. Ddektifler de sizin gibi parmak izlerini alıp incelemek üzere laboratuvara götürüp orada incelemeler sonucu kime ait olduğunu rahatlıkla bulabiliyor. Laboratuvara götürdükten sonra dedktifler parmak izlerini teslim ederler ve sonuçların çıkmasını bekler.'' diyerek deneyi tamamladı.

3. DENEY: UV PARMAK İZİ ARAŞTIRMA

Öğretmen: ''Bazen dedektiflerin tozları parmak izlerini tayin etmeye yetmez. O durumda ne yaparlar sizce?'' srusunu sordu. Cevapları aldı. Öğretmen UV lambayı eline aldı ve ışığı herkese gösterdi. Bunun Güneş ışığında bulunan çok özel bir ışık olduğunu ve isminin UV ışık olduğunu söyledi. Öğretmen herkesin görebileceği yerde olan parmak izlerinden birine giderek ışığı ize tuttu. Bu esnada sınıf yeterince karanlıktı. Tüm sınıf 10' a kadar saydı ve öğretmen ışığı kapattı ve parlayan parmak izini öğrencilere gösterdi. Öğretmen: '' Dedektifler parmak izi bulmak için yalnızca tozlardan yararlanmıyor. Bazı durumlarda bizim yaptığımız gibi özel ışıklardan yararlanırlar.'' diyerek deneyi tamamladı.

Öğretmen birkaç soru ile dersi sonlandırdı.

9 Ekim 2017

Bu İçeriği Paylaş