Yağ Avcıları

1. Deney: ATIK YAĞ POSTERİ

Atık yağ posterini öğrencilerimizin görebileceği bir yere astık. Annelerinin evde yaptıkları kızartmalardan kalan yağları ne yaptıklarını sorduk ve cevapları aldık. Genelde, "lavaboya döküyorlar." cevabı geldi. Bu kez de lavaboya dökülen bu yağların nereye gittiğini sorduk. Cevapları aldık.

Posterdeki resimler üzerinden lavaboya dökülen atık yağların borularla sulara karışıp denize döküldüğünü ve denizlerde yaşayan canllara zarar verdiğini anlattık. Bu zararı yalnızca atık yağların vermediğini; gemilerin kirlenen sularını denize boşaltmalarının, fabrikalardan çıkan zehirli suların denize karışmasının da denizi çok fazla kirlettiğini anlattık.

Öğrencilerimize bunu engellemek için ne yapabileceğimizi sorduk. Cevapları aldık. Poster üzerinden gösterdiğimiz resim üzerinde bu atık yağların geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğini açıkladık.

2. DENEY: SUDA YAĞ

Öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Her gruba su dolu çukur kaseler verdik. Bunların deniz olduğunu söyledik ve elimizdeki mavi gıda boyalarından kaplara eşit miktarda paylaştırdık. Her kaptaki su mavi oldu. Kaplara minik oyuncak balıklar attık. ''Şimdi sıra atık yağları denize boşaltmakta.'' dedik ve herkese birer adet pasteur pipeti ve yağ dolu macun kapları verdik. Herkes suya pipetiyle 2 kez yağ boşalttı. Yağlar koyulduktan sonra suyu gözlemlemelerini istedik. Yağ suyun üzerine çıktı. Öğrencilerimize, bu kadar az bir yağın bile suyun üzerinde büyük bir tabaka oluşturduğunu, lavabolara dökülen yağların denizleri çok daha fazla kirleteceğini, balıkların bu yağ tabakasının altında kalıp zarar göreceklerini anlattık.

3. Deney: YER ALTINA SIZAN YAĞ

Atık yağların denizlere karışması ve bunların sonuçlarından bahsettik. Bu kez öğrencilerimize atık yağları lavaboya dökmeyip toprağa döksek ne olabileceğini sorduk. Cevapları aldık.

Her öğrenci grubumuza dersten önce hazırladığımız parti bardaklarını verdik. Her grubun kum bulunan bardaklarını verdikten sonra bardakların içindeki suları gösterdik. Neden su olduğunu sorduk. Bunların yer altı suları olduğunu söyledik. Bir önceki deneydeki pasteur pipetlerini tekrar dağıttık. Bu kez öğrencilerimiz 4 pipet yağı toprak üzerine boşalttı ve gözlemlemeye başladık. Topraktaki yağlar yavaş yavaş suya damlamaya başladı ve sonunda suyun üzerinde bir yağ tabakası oluştu. Öğrencilerimize toprağa dökülen yağların toprakta kalmadığını, bu deneyde olduğu gibi zaman içerisinde süzülüp yer altı sularına karıştığını açıkladık. Günlük hayatta yer altı sularını kullandığımızı, içme sularının yer altı sularından sağlandığını, eğer atık yağları toprağa dökersek kirlenen suların bize zarar vereceğini söyledik. Bu zararın sadece insanlara değil yer altında yaşayan tüm canlıların da yaşamını tehlikeye atacağından bahsettik.

Sonuç olarak atık yağları lavaboya ya da toprağa dökmememiz, toplayarak geri dönüşüme gödermemiz gerektiğini özetledik. Bu şekilde çevremizi koruyabileceğimizi söyleyerek deneyimizi bitirdik.

27 Aralık 2017

Bu İçeriği Paylaş